Türkçe English
  • 17 Aralık 2015
  • Yazan: Semin
  • Kategori: Haberler
Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi, KKD Projesi Bilgilendirme Semineri

Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi, KKD Projesi Bilgilendirme Semineri

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “İşyerlerinde Güvenli ve Uygun Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımının Teşvik Edilmesine Yönelik Araştırma ve Destek Projesi” kapsamında yapılan çalışmalar Bilgilendirme Seminerleri ile işveren ve çalışanlara aktarılarak ilgili sektörlerde rehberlik hizmeti verildi. 

Ankara Sanayi Odası desteği ile 1. Organize Sanayi Bölgesi’nde düzenlenen ilk Bilgilendirme Semineri’nde, projede yürütülen KKD Saha Analizi faaliyetlerinde saha gözlemi ve ihtiyaç kontrolü faaliyetlerinde proje sorumlularına eşlik eden Yasemin Öymez tarafından, işyerlerinden gelen katılımcılara teknik eğitim verildi. Yapılan saha analizlerinde en sıklıkla karşılaşılan konunun doğru koruma sınıfında seçim yapılamaması olduğunu anlattı. Yanlış uygulamalar nedeniyle çalışanın yeterli korunamadığını ya da fazla korunduğunu bu nedenle de işletmelerde maliyet yükünün arttığını anlatan Öymez, proje kapsamındaki her bir sektör için, hangi işlerde hangi kişisel koruyucu donanımları kullanmaları gerektiğini anlattı. Tüm sektörler için her bir ürün grubunda gerekli teknik bilgi ve belgeleri aktardı. Seçimde ve kullanımda dikkat edilmesi gereken konuları her bir ürün grubu için tek tek anlatan Öymez, katılımcılara iş sağlığı ve güvenliğine katkıları için teşekkür ederek eğitimi tamamladı.

Proje ile işyerlerinde güvenli ve uygun kişisel koruyucu donanım kullanımının teşvik edilmesi, sektöre yönelik kişisel koruyucu donanım kullanımının belirlenmesi, çalışanların kişisel koruyucu donanım kullanım durumlarının ve kullanmama nedenlerinin araştırılması, uygulama hatalarının önüne geçilmesi ve işveren için doğru ve güvenli ürün kullanımında yapılabilecek hatalar yüzünden oluşan gereksiz maliyetin önlenmesi hedeflenmiştir.

Kategori

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM KONUSUNDA DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR? Bize Ulaşın