Türkçe English
  • 28 Eylül 2017
  • Yazan: Semin
  • Kategori: Haberler
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kişisel Koruyucu Donanım Saha Analizi Uygulama Programı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kişisel Koruyucu Donanım Saha Analizi Uygulama Programı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde 23 iş sağlığı ve güvenliği profesyoneli ile “Kişisel Koruyucu Donanım Saha Analizi Uygulama Programı” gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde farklı Hizmet Birimlerinde görev alan iş sağlığı ve güvenliği profesyonelleri ile kurumda oluşturulacak “Kişisel Koruyucu Donanım Programı”nın ilk aşaması olan KKD Saha Analizi’ne temel oluşturacak uygulamalı eğitim Semin A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yasemin Öymez tarafından verildi.

“KKD Saha Analizi Hazırlık, Seçim ve Kullanım Kriterleri Teknik Programı” ve “KKD Tedarik Kriterleri Programı” birleşiminden oluşan uygulamalı eğitimde belediye çalışanlarının maruz kaldıkları tehlike ve oluşan risklere karşı kişisel koruyucu donanım seçim ve kullanımına dair sorunların çözümü teknik hesaplamalarla ve uygulamalı olarak aktarıldı.  Kişisel Koruyucu Donanım mevzuatına yönelik bilgilerin de anlatıldığı eğitimde, mevzuatı uygulamada işveren ve çalışan yükümlülükleri, yasal hak ve sorumluluklar, koruyucu ve önleyici tedbirler hakkında bilgilendirme de yapıldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, öncelikle belediye çalışanlarını korumak amacıyla ve 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 26. Maddesi gereği çalışanlara standartlara uygun kişisel koruyucu donanım verme yükümlülüğünü yerine getirmek üzere kişisel koruyucu donanımlarla ilgili başladığı projenin ilk aşaması olan uygulamalı eğitim oturumu çok verimli geçti. Yasemin Öymez, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne doğru koruma sınıfında kişisel koruyucu donanım seçimi yanı sıra, hem çalışanlarını koruyacak hem de güvenli ve uygun kişisel koruyucu donanımları tedarik edebilmek için mevzuata uygun teknik şartnamenin nasıl hazırlanacağı konusunda da eğitim verdi. Bu konuda bir otorite ve Türkiye’nin en önemli ismi olan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı olan Yasemin Öymez’ den eğitim alarak ilk aşaması tamamlanan KKD Programı, KKD Tedarik Hazırlık Uygulama Programı ve nihayetinde KKD Çalışan Eğitimleri ile devam edecek ve sürdürülebilir bir güvenlik kültürü oluşturulacak.

Semin Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı olan Yasemin Öymez, eğitimi değerlendirirken, “Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde öğrenmeye bu kadar hevesli ve işine bu kadar tutkulu iş güvenliği uzmanları ile çalışmak çok keyifli oldu. 23 iş güvenliği uzmanı ile uygulamalı bir eğitim geçirdik. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin tüm iş sağlığı ve güvenliği profesyonellerini kendi daimi kadrosu ile oluşturması kesinlikle “iyi uygulama” olabilecek örnek bir yapılanmadır. Üstelik hem mevzuata uygun hareket etmek hem de asıl amaç olan belediye çalışanlarının korunması için bu şekilde bir Kişisel Koruyucu Donanım Saha Analizi çalışması yapmak konusunda da tüm yerel yönetimlere ve özel sektöre örnek bir çalışma yürütüyorlar. Hem Kocaeli Büyükşehir Belediyesi yönetimini ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili idari yapılanmayı hem de belediye çalışanlarını korumayı görev edinmiş 23 iş güvenliği uzmanını ayrı ayrı tebrik etmek gerekir.” diyerek kuruma ve katılımcılara Program Katılım Belgesi verdi. Kurum adına takdim edilen belgeyi Sağlık İşleri Şube Müdürü Dr. Yılmaz Oktay ve Eğitim Şube Müdürü Hülya Alp kabul etti. Proje organizasyonunda da görevli olan A sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Fatma Füsun Çakır, katılımcıları temsil etti.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi web sayfasında yer alan habere buradan ulaşabilirsiniz.

Milliyet Gazetesinde yer alan habere buradan ulaşabilirsiniz.

 

Kategori

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM KONUSUNDA DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR? Bize Ulaşın