Türkçe English
  • 01 Mayıs 2016
  • Yazan: Semin
  • Kategori: Makaleler
Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldiven Seçimi ve Kullanımı

Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldiven Seçimi ve Kullanımı

International Safety&Health Magazine – Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi

Mayıs – Haziran Sayısı

Semin Sanayi ve Ticaret A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Yasemin Öymez, Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Dergisi olan Safety&Health için “Mekanik Risklere Karşı Koruyucu Eldiven Seçimi ve Kullanımı” üzerine bir teknik inceleme yazısı kaleme aldı. Mekanik risklere karşı koruyucu eldiven seçiminde koruma sınıflarını anlatan Öymez’in, seçimde ve kullanımda yaşanan uygulama hatalarını ve doğru kullanım örneklerini yazdığı makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Koruyucu Donanımlar içinde en sıklıkla kullanılan ve koruma sınıfı seçiminde en çok hata yapılan mekanik risklere karşı koruyucu eldivendir. Temel teknik bilgiler seçiminde yönlendirici olarak kullanılabilir.

Koruyucu eldiven alınan tüm toplu korunma tedbirleri ve mühendislik tedbirleri ardından iş kazasında zarar görmeye ya da meslek hastalığına karşı kullanılacak son kademedir. Bu nedenle doğru koruma sınıfında seçilmiş olması ve doğru şekilde kullanılması elzemdir.

Eldivenlerin her halükarda amacına uygun olması gereklidir. Yani temelde hangi tehlikeye karşı koruma yapması amaçlanıyorsa ona uygun bir seçim yapılmalıdır. Eldivenin kendisinin de herhangi bir ek riske sebebiyet vermemesi gerekir. Eldivenin kullanımından dolayı daha yüksek bir risk oluşmamalıdır.

MAKALENİN TAMAMINI OKUYUN

Kategori

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM KONUSUNDA DESTEĞE Mİ İHTİYACINIZ VAR? Bize Ulaşın